5. třída - podzim 2023

Poslední rok na naší škole se snažíme v páté třídě nejen něco naučit, ale také i zpestřit různými vzdělávacími exkurzemi, výlety a činnostmi. V září jsme navštívili štolu č 1.  Jáchymov, kde jsme se dozvěděli zajímavosti o těžbě stříbra, olova arsenu a dalších kovů. Nejvíc nás zaujmul fakt, že Jáchymovský tolar, který byl ražen z tamního stříbra, byl následně inspirací pro název amerického dolaru. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je být 100 metrů pod zemí a dokázali jsme si alespoň na chvíli představit, jaké podmínky měli horníci, ale i političtí vězni pracující ve štolách. V září jsme se také zúčastnili výstavy: „Co nám roste na zahradě“. Měli jsme možnost si prohlédnout lokální výpěstky a také je ochutnat. V rámci pracovních činností jsme si společně udělali cuketové placky, které mnohým z nás chutnali.

Září se přehouplo do dalšího podzimního měsíce velmi rychle. V říjnu jsme si protáhli těla na turnaji v házené, kde se nám opět dařilo a turnaj jsme si velmi užili. Tentýž měsíc jsme ještě stihli výukový program s názvem „Hurá na sklo“. V Karlových Varech na nás čekala milá paní Hanková, která nás seznámila se sklem jako materiálem, výrobou, jeho využitím, recyklací a udržitelností. Prohlédli jsme si také zajímavé kooperativní obrazy, které nás zaujaly. Následně jsme dostali možnost na zavařovací sklenice vygravírovat svůj vlastní nákres. Práce to nebyla jednoduchá, bylo zapotřebí hodně soustředění a pevné ruce. Nakonec jsme si ale všichni odvezli velmi zdařilé práce. Říjen jsme zakončili tradičním dlabání dýní, při kterém nám pomohli i rodiče. Vyrobili jsme si také strašidelné Halloweenské masky a společně uvařili dýňovou polévku, která většinu svou chutí překvapila. První dva měsíce nám utekly jako voda.