5. třída - zima 2023/2024

Druhé čtvrtletí školního roku jsme zahájili těšením se na adventní čas. Jakožto žáci posledního ročníku, měly děti za úkol provést mladší žáky Čertí školou. Pro nejmladší děti jsme připravili různé úkoly, které bez problému plnily a se staršími dětmi jsme se potkali v našem pekle, kde musely uhodnout záludné hádanky, abychom je z pekla pustili ven. Naneštěstí pro naše čerty nám nakonec v pekle nikdo nezůstal. Za odměnu si děti domů odnesly balíčky plné dobrot, které škola dostala darem. Celý prosinec jsme pak věnovali trénování vystoupení na vánoční besídku a přípravu dárků pro rodiče a návštěvníky. Vánoční besídka se vydařila a účinkující žáci i přihlížející rodiče odcházeli spokojeni. Před Vánoci jsme si dětmi připravili ve třídě bohatou hostinu v rámci vánoční třídní besídky. Ochutnali jsme vzájemně různé druhy cukroví, školu provoněl popcorn a vánoční atmosféru jsme doplnili i rozdáním dárků, povídáním o vánočních tradicích a v neposlední řadě nesměl chybět všemi oblíbený film Sám doma. Poté jsme se rozešli ke svým rodinám a těšili se Vánoce.

V lednu jsme se věnovali mimo učení převážně plnění úkolů z Ekoabecedy, kdy jsme se zaměřili na recyklaci skla. Děti si spočítaly, kolik každá rodina vytřídí skla, kolik množství skla kupujeme při běžných nákupech a jak ho správně třídit. Společně jsme vytvořili třídní Ekokodex, podle kterého se řídíme.

V únoru jsme začali zúročovat nově získané znalosti z informatiky i vlastivědy. Naučili jsme se jak používat program Powerpoint, ve kterém jsme připravovali prezentaci o evropských zemích pro rodiče. Děti se naučily jak vkládat text, obrázky, speciální znaky, používat animace a další funkce programu. Přestože byl únor kratší, jelikož byly jarní prázdniny, navštívili jsme přednášku o letectví, kterou nás poutavě provedl PhDr. Daniel Švec. Pan doktor nám názorně ukázal jak pilotovat letadlo, pověděl nám o statečných letcích z druhé světové války a mimo jiné nám i podrobně popsal válečné letadlo.

Další kulturní akce na sebe nenechala dlouho čekat a vypravili jsme se do divadla v Chebu, kde jsme zhlédli představení v podání divadla Loudadlo, které k nám na západ přijelo z Prahy. Název představení Veselá pouť nám napovídá, kam se děti během představení přenesly. Mnohé z dětí také poprvé vidělo takzvané ,,černé divadlo”, které mělo největší úspěch. Zima se s námi konečně pomalu rozloučila a už nyní se těšíme, co nás čeká na jaře.