Farma Kozodoj

Žáci 1. a 4. ročníku navštívili farmu Kozodoj.

Prvňáci začali prohlídkou farmy, při které je doprovázelo prasátko plemene Kune-Kune Preclík. To si mohli i podrbat. Ve výběhu králíků sledovali jejich nory a dozvěděli se rozdíl mezi králíkem a zajícem. Dále si prohlédli ochočenou bachyni divočáka Bobinu a vietnamské prasátko Piškot, které je na farmě téměř 16 let. U včelích úlů jsme si povídali o významu včel a jejich nezbytnosti pro existenci rostlin. Na pastvině mezi námi volně pobíhaly ovce. Ve výběhu drůbeže jsme si prohlédli kachny, krůty, slepice, perličky i housera. Mezi největší ptáky patří nandu pampový. Na hnízdě sedí samec. Měli jsme možnost porovnat velikost i zabarvení jednotlivých vajec. Poslední návštěva byla u koz a lam. Děti si zopakovaly názvy zvířecích rodin, dozvěděly se, čím se zvířata živí, jakou vyžadují péči a čím jsou nám užiteční.

Druhou část dopoledne vyplnil ekologicky výukový program Kdo vyrábí mléko, jednoduchá výroba sýru. Čtvrťáci si s lektorkou povídali o tom, jak a od koho se získává mléko, jak se zpracovává, co se z něj vyrábí. Pod jejím dohledem sýřili mléko a vyrobili si domácí sýr, který mohli i ochutnat. Programy si vyzkoušely obě třídy.

Po cestě zpět jsme viděli na rybníce labuť sedící na hnízdě a samce, který ji bedlivě střežil. U břehu řeky Rolavy jsme pozorovali i ropuchu. Den byl plný nových zážitků.